Hoşgeldiniz, 05 Ekim 2022

TÜBİTAK Münir Birsel Vakfı Bursu

Burs Miktarı : 500 TL / 600 TL

Burs Başvuru Tarihi : 15 Şubat

 

Kısa adı TÜBİTAK olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik araştırma Kurumuna bağlı olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Münir Birsel Vakfı tarafından Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerine maddi para yardımı amacıyla burs desteği sağlanacaktır.

TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda Münir Birsel Lisans Üstü Bursları adı altında doktora ve yüksek lisans eğitimi alan başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla burs vermektedir. Türkiye’de bilim ve teknolojinin gelişmesi amacıyla, öğrencilerin araştırmalarını tamamlamaları için verilen burslar, nitelikli insanların yetişmesine yardım amacı taşımaktadır.

Türkiye’de karşılıksız burs veren kurumların başında gelen TÜBİTAK bursları hakkında detaylar, aşağıda belirtilmektedir. İlk burs başvurularını 15 şubatta alacak olan TÜBİTAK – Münir Birsel Lisansüstü bursları, her yıl düzenli olarak şubat ayı ortalarında ilan edilmektedir.

TÜBİTAK Münir Birsel Vakfı eğitim bursu almaya hak kazanan öğrencilere başarı devamlığı şartıyla Lisansüstü eğitimi görenlere 500 Lira, doktora eğitimi alan öğrencilere ise 600 lira olarak 1 Marttan itibaren verilecektir.
Münir Birsel kimdir?

Münir Birsel 1897 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 1919 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde gösterdiği başarıyla birincilik derecesiyle mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 1923 yılında memleketi İzmir’e dönen Münir Birsel burada avukatlık bürosu açtı. 1943 yılında İzmir’den mebus olarak meclise giren Münir Birsel, Türkiye Büyük Millet Meclisi 7. Ve 8. Dönemlerde görevde bulundu. Bu dönemler içerisinde iki kere Milli Savunma Bakanlığı ve İşletmeler Bakanlığı görevlerinde bulunan Birsel, aynı zamanda Münir Birsel Vakfı kurulması amacıyla TÜBİTAK’a bağışta bulundu.

TÜBİTAK başkanlığı tarafından seçilen yönetim kurulu üyelerinden oluşan vakıf, temel bilimler, kimya, mühendislik bilimleri, fizik, elektrik, elektronik, maden, jeoloji, metalürji, kimya mühendisliği petrol ve uçak mühendisliği alanlarında, yurtiçi ve yurtdışında öğrencilere burs verilmesi gibi çalışmalar yürütmektedir.

Münir Birsel 24 Şubat 1990 yılında hayata gözlerini yummuştur.

BURS BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

ÖNEMLİ UYARI: SORU ve ÖNERİLERİNİZİ YORUMLARDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ. AYRICA BURSLARDAN ANINDA HABERDAR AŞAĞIDA BULUNAN SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

facebook burs

twitter burs

instagram burs

youtube burs

 

Burs İçin Kaydol !

E-POSTA ADRESİNİ GİR BURSLAR POSTA KUTUNA GELSİN

*************

Etiketler:

Sayfa Sonu Reklam Alanı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.