Hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Öğrenci Evi için en uygun internet – İkinci ay bedava

Neredeyse 3 yıldır internet servis sağlayıcısı olarak TürkNet kullanıyorum. TürkNet ile tanışmam mezun olduğum yıllarda yeni evime taşınmayı planladığım zamanlarda oldu. Öğrenciler için neden en uygun internet sağlayıcısın TürkNet olduğuna yazının sonunda değineceğim. Ayrıca yazının en altında bulunan başvuru formundan üye olduğunuzda ikinci ay bedava internet kullanabileceksiniz. Fakat TürkNet’e kadar ki internet serüvenim hakkında biraz bilgilendirme yapma ihtiyacı duydum. Eski oturduğum evde en bilinen internet sağlayıcısını, komşumla ortak olarak kullanıyordum. O sıralar çektiğim eziyet ve sıkıntıları hiç anlatmaya gerek yok. Ama kısaca bahsetmem gerekirse telefonumdan “Hotspot” özelliğini açıp, bilgisayara bağlandığımda bile bilgisayarımda ki internet, sabit internetten kat ve kat daha hızlıydı. Sürekli bağlantı kopması vesaire gibi konulara girmiyorum bile.

Bu yüzden yeni evime taşınmadan önce ilk yaptığım şey internet servis sağlayıcılarını araştırmak oldu. Klasik sabit internetten ağzım çok yandığı için Uydu İnternet gibi alternatifler araştırmaya başlamıştım. Uydu internetlerin çalışma prensibi sabit internete göre çok farklı olduğu için, düşük Mbps olsa da son kullanıcıya bunu hissettirmediği ile ilgili çeşitli yazılar okudum. Örnek verecek olursam, sabit internet hızı 16 Mbps diyelim, Uydu internet hızı da 8 Mbps olsun. Bu iki interneti kullandığımız zaman Uydu internet sistemi sabit internet gibi dağıtım esnasında kayba uğramadan doğrudan size ulaştığı için, hızınızda neredeyse hiç düşme olmamaktaydı. Tabi ki bunları tecrübe etme şansım olmadı. Haliyle bu bilgilerin doğruluğu üzerine gözlem yapamadım. Ben yazanların yalancısıyım 🙂 Yine de denemekten bir şey çıkmaz diyerek uydu internet hizmeti veren kurumu aradım ve abone olmak istediğimi bildirdim. İnternet bağlantısını sorgulamak için ev adresini istediler. Adresi verdim sorgulama yapıldı sonuç maalesef hüsran. Yeni taşınacağım evimin bulunduğu bölgede altyapı olmadığı için uydu internet aboneliğimi kabul edemediler. Sonradan öğrendiğim üzere uydu internetlerin altyapısı çok yaygın değilmiş. Tabi bunlar 2017 yılında olan olaylar. Hiç sanmıyorum ama belki şu anda oturduğum semtte altyapı çalışması yapmış olabilirler. Yapsalar bile artık gerek yok tabi.

TürkNet ile tanışmam işte tam bu noktadan itibaren başlıyor. Uydu internet olmayınca mecburen sabit internete dönmek zorunda kaldım. Birçok firmayı araştırdım ve bütün internet firmalarının tek bir altyapıyı kullandığını farkettim. Bazı istisnalar vardı tabi ki ama bunlar da epeyce maliyetliydi. Sadece akşamları bir kaç saat internette dolaşmak için aylık 150 – 200 TL gibi fiyatlar ödemek bana hiç mantıklı gelmiyor. Üstelik her biri en az 2 yıl taahhüt istiyor. Sizi bilmem ama benim için bu taahhüt denilen olay başlı başına ayrı bir saçmalık. Bana adam akıllı hizmet veremiyor olsalar bile 2 yıl ellerinde tutma garantisi almış oluyorlar. Sırf taahhüt denilen (bana göre) kölelik sisteminden uzak kalabilmek için mobil hattımı dahi ön ödemeli (TL yüklenen cinsten) kullanan biriyim. Taahhüt insanların seçme özgürlüğünü elinden alan saçma sapan bir sistemdir. Evet günümüzde taahhüt saçmalıklarından kaçamıyoruz. Bir çok firma bir şekilde size taahhütü dayatıyor. Sizi kendine bağlıyor, isteseniz de kurtulamıyorsunuz. Fakat alacağınız hizmetlerden en azından bir kaç ay denemek adına kaçabiliyorsanız taahhütten kaçmaya çalışın. Sonra yazının başında da belirttiğim gibi mobil internet hızına bile erişemeyen internet hizmeti için 2 yıl boyunca aylık 70 – 80 TL ödemek zorunda kalırsınız. (Bu arada eski evimde ki internetim komşumun üzerineydi ve taahhütü o yapmıştı ben değil 🙂 )

Konuyu çok dağıttık sadede gelebiliriz. Madem ki bütün firmalar A firmasının alt yapısını kullanıyor, o zaman hiç olmazsa denemek amacıyla, bir kaç ay için herhangi birinin internet hizmetine abone olmaktan zarar çıkmaz diyerek, bütün firmaları aradım. Amacım bir kaç ay denedikten sonra memnun kalmazsam mobil modem gibi aygıtlar kullanarak, GSM operatörlerinden internet paketleri satın almaktı. Fakat şu işe bakın ki hiç biri taahhütsüz hizmet vermiyorlar. İlla sizi 12 / 24 ay gibi sürelerle kendilerine bağlama derdindeler. Soruyorum memnun olmadığım takdirde aboneliğimi iptal edebilir miyim diye?

Taahhüt bedelini öderseniz tabi ki iptalini gerçekleştirebiliriz diyorlar

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARI

İşte bu arayışlar esnasında inan bana daha önce adını hiç duymadığım TürkNet ile karşılaştım. Sınırsız – Taahhütsüz Özgür internet sloganıyla çıktılar karşıma. Sınırsız ama ne kadar sınırsız? Malum firmalar her zaman bu çakallığı yaparlar. Örneğin karşınıza çeşitli paketleri çıkarırlar ve derler ki 20 Mbps’ye kadar sınırsız, 50 Mbps’ye kadar sınırsız gibi gibi. E madem sınırsız bu sınırlar ne o zaman? TürkNet internet sayfası üzerinden formumu doldurdum kısa bir süre sonra beni aradılar. Müşteri hizmelerine sorduğum ilk soru “Taahhütsüz internet diyorsunuz bu doğru mu?” oldu. Emin olmak için tekrar sordum, sonuçta görüşmeler kayıt altında. “Yani ben sadece bir ay kullanıp iptal etmek istiyorum, önümüzde ki ay üyeliğimi iptal edebilecek miyim dedim” inatla “EVET” dediler. iyi bakalım diyerek ikinci soruma geçtim. “Sınırsız ama ne kadar sınırsız?” Ev adresimi istediler verdim sorguladılar. Sonra da şu açıklamayı yaptılar ki tatmin ediciydi.

Öncelikle bulunduğunuz konumda ki altyapımız 75 Mbps’ye kadar interneti desteklemekte. Dağıtım esnasında hız kaybı olabileceği için size ulaşacak internet minimum 35 ve 50 Mbps arasında olacaktır. Bu interneti kullanabilmeniz için VDSL 2 modeme ihtiyacınız olacak. Modeminizi istediğiniz teknoloji mağazasından temin edebilirsiniz. Biz taahhüt yapmadığımız için modem vermiyoruz ama arzu ederseniz saha ekiplerimiz geldiğinde kredi kartı ya da nakit ödeme ile VDSL 2 destekleyen modemin kurulumunu da yapabilirler. Sınırsız internet konusuyla ilgili hatlarda ki yoğunluklara bağlı olarak en az 35 Mbps olan internet hızınızda herhangi bir kısıtlama olmayacaktır. İstediğiniz kadar indirme yapabilirsiniz. Hızınızda kısıtlama olmayacaktır. Taahhüt konusunda arzu ederseniz gelecek ay tarafımıza posta ya da mail yoluyla göndereceğiniz evrakların işleme alınmasından itibaren internet aboneliğinizi kapatabilirsiniz.

TürkNet Müşteri Temsilcisi

Minvalinde şeyler söyledi. 2 – 3 yıl oldu neredeyse konuşma tam olarak aklımda kalmasa da hemen hemen böyle şeylerdi. Yani TürkNet size herhangi bir sınır koymuyor. Sadece internet bağlantısının yapılacağı bölgede altyapı sorgulaması yapılıyor ve altyapı ne kadar destekliyorsa o hızda interneti sınırsız kullanabiliyorsunuz. Benim altyapım 75 Mbps idi bu da 35 ve 50 Mbps arası bir hız demek. Örneğin kardeşim de benim aracılığımla başvurduğunda onun oturduğu bölgede 16 Mbps’ye kadar altyapı sağlanmıştı. Kardeşime de 8 – 10 Mbps internet ulaşmaktaydı. Bu arada kardeşim eski oturduğum semtte ikamet ediyor. Yani benim daha önce kullandığım altyapıyı kullanıyor. İşin ilginç yanı ben bu altyapıyla 1 Mbps interneti bile zor yakalarken, (ŞAKA DEĞİL GERÇEKTEN 1Mbps sadece iki kullanıcıydık) kardeşim en az 8 Mpbs hıza sahipti. Buradan da şunu çıkarabiliriz. A Firmasının altyapısını kullanan B Firmasının verdiği hız ve hizmet kalitesi çok farklı olabiliyor.

Peki hiç mi sorun yaşamadım? Yaşadım tabi ki yaklaşık 2 – 3 yıldır kullanıyorum bir akşam eve geldiğimde internet hızım inanılmaz derecede yavaştı. YouTube videosunu 144p’de bile neredeyse zorla açıyordu. Destek merkezini aradım, internetimin aşırı derecede yavaşladığını ilettim. Kontroller yapıldı, soruna ulaşıldı. Sorun bölgemde olan altyapı çalışmasından kaynaklandığını, sunucuların resetleneceğini ve benim de modemi tekrar başlatmamı söylediler. Toplam 10 ya da 15 dakika süren kısa bir problemin ardından internetim tekrar eski haline döndü. Tabi bakımla ilgili aksaklıkların ne kadar sorun olduğu tartışmaya açıktır. Ciddi bir problem değildi tabi ki. TürkNet kullandığım süre boyunca başka hiç bir şekilde TürkNet’le irtibat kurma ihtiyacı hissetmedim. Belki de benim şansımdı bilemiyorum 🙂

Neden Öğrenciler için en uygun internet TürkNet?

Kendimden örnek verecek olursam, öğrencilik yıllarımda kullandığım bütün harddiskler indirilmiş dosyalarla doluydu. Neler indirdiğimiz konusuna girmiyorum herkesin indirmesine kimse karışamaz sonuçta. Öğrencilik demek sınırsız download etmek demek. Diğer internet servis sağlayıcıların 50 gb’a kadar sınırsız(?) indirme vaatleri, 50 GB dosya indirdiğiniz zaman biter. 50 GB sembolik bir sayı olsa da, öğrenciyken dizi – film izlemeleri, eğitim dökümanları ve eğitimde kullanılacak programlar, eklentiler vs. derken bırakın 50 GB’ı 150 GB bile yetmezdi bize. Bir kaç tane film izlesek dahi biterdi kısacası. TürkNet’te bu sınır korkusunu unutabilirsiniz. İstediğiniz kadar Film – Dizi izleyin, Dosya indirin, YouTube’da gezin. İnterneti sömürebilecek bütün kaynakları kullanın. Korkmayın internet hızının ay sonunda gelince yavaşlamayacak.

Diğer bir husus ise; vizeler, finaller ve eğer kalan varsa bütünlemelerin ardından, yaz tatili için memleketinize döndüğünüzde veya mezun olduğunuzda, öğrenci evinden ayrılmak zorunda kaldığınız da kullanmadığınız internetin parasını ödemek ister miydiniz? Başka bir sorum yok.

TürkNet aboneliği için aşağıda ki bağlantıya tıklayıp formu doldurduktan sonra sizinle irtibat kurmalarını bekleyebilirsiniz. Unutmayın taahhüt yok sınır yok. Memnun kalmazsanız sadece gerekli evrakları onlara iletip aboneliğinizi anında iptal edebilirsiniz. Bence bir kaç ay şans vermeye değer.

HA BU ARADA AŞAĞIDA Kİ BAĞLANTI ÜZERİNDEN FORM DOLDURANLARA İKİNCİ AY İNTERNET BEDAVA :))

Sağlıcakla kalın…

TürkNet Başvuru Formu

Burs İçin Kaydol !

E-POSTA ADRESİNİ GİR BURSLAR POSTA KUTUNA GELSİN

*************

Etiketler:

Sayfa Sonu Reklam Alanı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.