Hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

ÇEKVA Çorum Eğitim Kültür Vakfı Bursu

ÇEKVA Çorum Eğitim Kültür Vakfı Bursu

Burs başvuruları 17-22 Eylül tarihleri arasında online olark internet sitemizden gerçekleştirilecektir. Vakfımızın öğrencilere sağladığı maddi destek vicdani yükümlülük kapsamında geri ödemelidir. Öğrenci mezun oldup,  çalışma hayatına başladıktan iki yıl sonra imkanları elverdiği takdirde; aldığı ay adedi kadar bursu vakfımıza geri ödemekle sorumludur. Burslarımız 1 yıllık olup, dönem içerisinde 8 ay olarak ödenmektedir. Burs miktarı aylık 250 TL. dir. (Her yıl verilen burs adedi ve miktarı değişiklik gösterebilmektedir) Dönem içinde başka bir kurumdan da burs kazanan öğrencilerin bu durumu bildirmeleri gerekmektedir. Başka kişi yada kurumdan burs aldığı tespit edilen öğrencilerin bursu kesilebilir veya geri alınabilir.

Başvuru Şartları

Bursiyerler, vakıftan alınan burs ayı kadar bursu, mezuniyetinden en fazla 2 yıl içinde başlamak üzere, vicdani yükümlülük kapsamında; vakfa geri ödemekle sorumludurlar.

-Çorum nüfusuna kayıtlı (farklı ilden olup, üniversite öncesi öğrenimini Çorum ve ilçelerinde tamamlamış olanlar, halen ailesi Çorum ve ilçelerinde ikamet edenler dahil ),

4 yıllık devlet üniversitelerinde okumaya hak kazanmış, (Özel Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde sadece %100 burslu okuyan öğrenciler dahil)

-Başka bir kurumdan burs almayan (Başbakanlık ve KYK bursu hariç)

-Maddi desteğe ihtiyaç duyan ve

-Başarılı: *Alttan hiç dersi olmayan öğrenciler (ortalama aranmayacaktır) ile;

*Alttan en fazla 1 dersten sorumluluğu olan ancak; not ortalaması 2.50 nin üzerinde olan (4’lük sistemde)

öğrencilerin başvuruları kabul edilecektir.

Burs Başvurusunda İstenilen Belgeler:

-Nufus cüzdan fotokopisi,

-Transkript, (Yeni kayıtlarda aranmayacaktır.Hazırlık sınıfından 1.sınıfa geçen öğrenciler için: hazırlık sınıfını başarı ile geçti belgesi)

– Öğrenci belgesi veya üniversite kayıt belgesi

– Ailede çalışanlara ait güncel gelir bildirimlerini gösteren belge (çalışanların bağlı bulundukları kurumlardan alacakları maaş bordrosu , emekliler için sgk emeklilik hizmetlerinden alınacak emekli maaşını gösterir belge, serbest yada mevsimlik çalışanların vergiye tabi matrahı gösteren belge yada ortalama aylık gelirini gösteren onaylı belge)

Not: Bankalardan alınmış maaş dekontları maaş bildirim belgesi yerine geçmez.

– Ayrıca ailede çalışmayanların da çalışmadığını belgelemesi gerekir. İşsizler için e devlet ve/veya sgk dan alınan sigortalı hizmet dökümü.

– Özel Üniversitede tam burslu okuyanların % 100 burslu okuduğunu gösterir belge.

– Birinci dereceden şehit yakını olan var ise belgesi.

-Çorumlu olmayan fakat; lisans öncesi öğrenimini Çorum’da tamamlayanlar için Çorum’da okuduğunu gösterir okul diploması örneği

Not: Çekva bursları 1 yıllıktır. Bu nedenle eski bursiyerlerin de her yıl tekrar başvuru yapması ve istenilen belgeleri tekrar beyan etmesi gerekmektedir.Eksik belge iletenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Başvuruların değerlendirilmesi:

İnternet üzerinden yapılacak başvuru yalnızca ön başvuru olup; ön başvuruların burs komisyonunca incelenmesini müteakip, ön elemeyi geçen öğrencilere mesaj ve/veya e-mail gönderilerek mülakata davet edileceklerdir. İstanbul, Ankara ve Çorum’da yüz yüze mülakat, bu illerin dışında oturan adaylar ile  telefonla mülakat yapılacaktır. Kendilerinden mesaj ve/veya mail yolu ile evrak istenerek; mülakata katılmayan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Burs sonuçları genellikle Aralık ayında açıklanmaktadır. Olumlu yada olmsuz değerlendirme sonuçları sms ve mail yolu ile bildirilecektir.

Burs Devam Koşulları

Çekva bursları yıllık olup, bursluluk sürecinin devam edebilmesi için; öğrencilerin her yıl tekrar başvurmaları ve istenilen başvuru belgelerini teslim etmeleri gerekmektedir.

Yanlış beyanda bulunan veya başka kurumdan burs aldığı (Başbakanlık ve KYK hariç) tespit edilen öğrencilerin bursları kesilebilir veya geri alınabilir.

Bursiyerlerimizin kişisel gelişimine katkı sağlama maksadı ile İstanbul Kadıköy’deki Vakıf merkezimizde düzenlenen aylık öğrenci toplantılarına ve eğitimlere katılmaları önemlidir. Dönem içinde yönetimin belirlediği sayıda toplantılara katılmayan öğrencilerin bursları 1 aylık kesilebilir.

BURS BAŞVURUSU

ÖNEMLİ UYARI: Soru ve önerilerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca yeni burs başvurularından anında haberdar olmak için Sosyal Medya üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

facebook burs

twitter burs

instagram burs

youtube burs

Burs İçin Kaydol !

E-POSTA ADRESİNİ GİR BURSLAR POSTA KUTUNA GELSİN

*************

Etiketler:

Sayfa Sonu Reklam Alanı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.